Lordoza szyjna to łukowate wygięcie kręgosłupa ku przodowi, w stronę brzuszną. W dzisiejszym artykule omówimy zaburzenia lordozy szyjnej oraz sposoby jej leczenia.
Przyczyny powstania wad postawy
Wady lordozy pojawiają się wtedy, gdy ulegnie spłaszczeniu lub pogłębieniu, a w niektórych przypadkach nawet całkowitemu wyprostowaniu. U dzieci kręgosłup zaczyna formować się prawidłowo około 6 roku życia, a ostatecznie zostaje ukształtowany, gdy człowiek skończy 18 lat. W tym czasie musimy postarać się wpoić dobre nawyki zdrowotne, oduczyć garbienia się i zachęcić do uprawiania sportu.
Kręgosłupy dzieci są najbardziej obciążone, gdy rozpoczynają edukacje. Długie godziny spędzane na krzesełkach, ciężkie tornistry wcale nie pomagają kręgosłupowi, który oprócz tego musi poradzić sobie ze szybkim wzrostem organizmu. Kolejnym etapem jest okres dojrzewania, gdzie trudniej wyplenić złe nawyki postawy. Nastolatki zaczynają garbić się, aby ukryć rosnący biust, a chłopcy by ukryć nagły skok wzrostu.

Jak rozpoznać lordozę u dziecka
Lordoza występuje wtedy, gdy odcinej lędźwiowy kręgosłupa jest wygięty do przodu. U dziecka możemy rozpoznać chorobę spoglądając na niego z profilu: jeśli ma wklęsłe plecy i wystający brzuch, powinniśmy zasięgnąć porady u specjalisty.
A przede wszystkim objawy zwyrodnienia u dziecka rozpoznamy, gdy dziecko będzie skarżyć się na dolegliwości bólowe. Spłycienie lordozy szyjnej lub zniesienie jest niebezpieczne i może prowadzić do przesunięcia się krążka międzykręgowego. Ból promieniuje na inne części ciała.
Leczenie lordozy szyjnej u dzieci
Nie zawsze w przypadku dziecka konieczne jest specjalistyczne leczenie, jednak zawsze warto poradzić się specjalisty. Najczęściej zaleci szereg ćwiczeń do nabywania odpowiedniej postawy. Ciężej jest w przypadku, gdy kręgosłup pobolewa dziecko przy skłonie do przodu, mogą nawet pojawić się problemy z skurczami mięśni, oddawaniem moczu. Wtedy bezwzględnie potrzebujemy opieki ortopedy i neurologa.
Leczenie zależy głównie od stopnia wygięcia. Na lekkie wady postawy pomogą ćwiczenia korekcyjne i fizjoterapia, a w cięższych przypadkach lekarz może zalecić noszenie gorsetu ortopedycznego który wymusza odpowiednią postawę kręgosłupa, a w ostateczności leczenie operacyjne.

Świetny artykuł, bardzo interesujący 🙂